پاورتویز چیست؟آموزش دانلود و استفاده از ابزارهای کاربردی PowerToys

صفحه اصلی > ترفند ویندوز : پاورتویز چیست؟آموزش دانلود و استفاده از ابزارهای کاربردی PowerToys
پاورتویز چیست

در ابتدا ممکن است بپرسید PowerToys چیست پاورتویز (PowerToys) یک مجموعه ابزار و افزونه‌های مفید برای سیستم عامل ویندوز است که توسط مایکروسافت ارائه می‌شود. این ابزارها و افزونه‌ها به منظور افزایش بهره‌وری و تسهیل برخی وظایف روزمره کاربران ویندوز توسعه یافته‌اند. PowerToys بیشتر برای کاربران توسعه دهنده و علاقه‌مندان به سفارشی‌سازی سیستم عامل ویندوز مفید است.در این پست به آموزش دانلود و استفاده از ابزارهای کاربردی پاور تویز می پردازیم.

تاریخچه پاورتویز

تاریخچهٔ PowerToys بازگشت به دوران ویندوز 95 دارد، اما باید توجه داشت که PowerToys برای اولین بار به عنوان یک پروژهٔ جدید در سال 2019 توسط Microsoft به بازار معرفی شد. در زیر، تاریخچهٔ PowerToys را به دسته‌های زمانی مختلف تقسیم کرده و به جزئیات هر دوره پرداخته‌ام:

1- PowerToys در دهه 90:

پاورتویز به عنوان یک مجموعه از ابزارها و افزونه‌های اضافی برای ویندوز 95 معرفی شد. این ابزارها به کاربران امکانات اضافی و ابزارهای سفارشی‌سازی را ارائه می‌دادند. مثالهایی از ابزارهای اولیه PowerToys شامل “Quick Res” (برای تغییر سریع وضوح نمایشگر) و “Tweak UI” (برای سفارشی‌سازی ویژگی‌های ویندوز) بود.

2- PowerToys در دهه 2000:

در این دوره، PowerToys به عنوان یک پروژهٔ متن باز تبدیل شد و کاربران و توسعه‌دهندگان امکان مشارکت در توسعه و بهبود آن را داشتند. این پروژه برای ویندوز XP ادامه یافت و تعدادی از ابزارهای اولیه توسعه یافته و به‌روزرسانی شدند.

3- PowerToys در دهه 2010:

در این دوره، PowerToys به خواب عمیق فرو رفت و برخی از ابزارهایش به وسیلهٔ توسعه‌دهندگان و کاربران به طور مستقل توسعه یافتند. تا زمان اعلام رسمی Microsoft در سال 2019، PowerToys به عنوان یک پروژهٔ جدید و بازسازی شده مجدداً به عنوان یک مجموعه از ابزارها و افزونه‌ها به بازار بازگشت.

4- PowerToys از سال 2019 به حال:

مایکروسافت در سال 2019 پاورتویز را به عنوان یک پروژهٔ جدید ویرایش کرد و با اضافه کردن ابزارها و افزونه‌های جدید، آن را به یک مجموعه مدرن ابزار تبدیل کرد. این نسخهٔ جدید از PowerToys شامل افزونه‌هایی مانند FancyZones (برای سازماندهی بهینه فضای دسکتاپ)، PowerToys Run (برای جستجو و اجرای سریع) و ابزارهای دیگر است.

PowerToys در حال حاضر به صورت منظم به‌روزرسانی می‌شود و توسعه‌دهندگان Microsoft ادامه می‌دهند تا ابزارها و افزونه‌های جدیدی را به این مجموعه اضافه کنند. این ابزارها به کاربران امکاناتی برای سفارشی‌سازی و بهبود تجربهٔ ویندوز ارائه می‌دهند.

امکانات PowerToys

در هر نسخه از پاورتویز، ممکن است افزونه‌ها و ابزارها متفاوت باشند. در زمان نوشتن این پاسخ (دسامبر 2022)، PowerToys شامل ابزارها و افزونه‌های زیر می‌شود:

1- FancyZones:

این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که چندین پنجره را به سبک‌ها و اندازه‌های مختلف در دسکتاپ ترتیب دهید و به صورت مرتب و سازمان‌یافته کار کنید.

2- PowerRename:

افزونه‌ای برای فایل اکسپلورر که به شما این امکان را می‌دهد که عملیات تغییر نام فایل‌ها را با استفاده از قابلیت‌های پیشرفته انجام دهید.

3- PowerToys Run:

یک ابزار جستجو و اجرا سریع برای دسترسی سریع به برنامه‌ها، فایل‌ها و تنظیمات.

4- Keyboard Manager:

این ابزار به شما امکان مدیریت و تنظیمات دقیق کیبورد را می‌دهد تا بتوانید کلیدهای میانبر و عملکرد کیبورد را به دلخواه خود تنظیم کنید.

5- Always on Top:

این ابزار به شما اجازه می‌دهد که پنجره‌های مورد نظر خود را بالای سایر پنجره‌ها نگه دارید با یک میانبر کلیدی.

آموزش دانلود و استفاده از ابزارهای پاورتویز

در ویدیو زیر به دانلود و نصب و آشنایی با ابزارهای PowerToys پرداختم.

همچنین، PowerToys در دست توسعه قرار دارد و افزونه‌ها و ابزارهای جدید به طور دوره‌ای اضافه می‌شوند. کاربران می‌توانند آخرین نسخه از PowerToys را از وبسایت رسمی Microsoft یا GitHub دانلود و نصب کنند.

جمع بندی

PowerToys بازگشت به جادهٔ نوآوری و بهبود تجربه کاربر در سیستم عامل ویندوز را نشان می‌دهد. این مجموعه ابزارها، به کاربران امکانات جدید و قدرت سفارشی‌سازی را با اضافه کردن ابزارهای مفید می‌آورد. از FancyZones برای سازماندهی بهینه دسکتاپ گرفته تا PowerToys Run برای جستجو و اجرای سریع، PowerToys به یک همراه قدرتمند برای هر کاربر ویندوزی تبدیل شده است.

همچنین، نقش اجتماعی در توسعه PowerToys نیز ارزشمند است. باز شدن منابع و امکان مشارکت توسط جامعهٔ توسعه‌دهندگان و کاربران، این ابزارها بهبود یافته و با زمان به‌روزرسانی می‌شوند.

PowerToys به عنوان یک پروژهٔ پویا و پیشرو، در مسیری قرار دارد که به کاربران ویندوز امکان استفاده بهینه از سیستم عامل خود را می‌دهد و باعث می‌شود تا تجربهٔ آنان از ویندوز به یک سفر جدید و مفرح تبدیل شود.

برچسب ها :
امیرحسین هستم دانشجوی کارشناسی نرم افزار کامپیوتر
پست های مرتبط

صفحه آبی مرگ ویندوز چیست؟ راهنمای کامل برای حل مشکل صفحه مرگ

در این پست، به بررسی صفحه آبی مرگ ویندوز و علت‌های این…

۱۹ بهمن ۱۴۰۲

بهترین و کاربردی‌ ترین قابلیت های ویندوز ۱۱ در سال ۲۰۲۳

در این پست، من با شما درباره بهترین و کاربردی‌ ترین قابلیت…

۱۴ بهمن ۱۴۰۲

فولدر های خاص ویندوز چیست؟ و هر چیزی که باید درباره این پوشه ها بدونیم

در این پست، من با شما درباره فولدر های خاص ویندوز صحبت…

۱۳ بهمن ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید